Martin Hahn | 8.10.2024
Pilíř 2 – Někteří hříšníci z EUDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Již v roce 2021 došlo radou EU k přijetí nové směrnice o modrých kartách. S účinností od 1. července 2023 pak Česká republika implementovala přijatou směrnici do zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky, která nyní zmírňuje podmínky pro získání modré karty.
Modrá karta je druh povolení k dlouhodobému pobytu, který umožňuje občanům třetích zemí v České republice legálně pobývat a pracovat déle než 3 měsíce, a to na pozici, která vyžaduje vysokou kvalifikaci. Před novelou zákona bylo poměrně náročné podmínky pro získání modré karty splnit, vzhledem k tomu bylo v České republice evidováno velmi nízké procento držitelů těchto karet.
K 31. lednu 2022 bylo hlášeno v České republice přes 104 000 držitelů alternativních pobytových titulů a pouze 1 357 držitelů modrých karet. Pro srovnání, v roce 2020 vydala Česká republika 366 nových modrých karet, Portugalsko či Maďarsko ve stejném roce vydalo pouze jednotky modrých karet. Naopak Německo vydalo mezi roky 2016 a 2020 téměř 100 000 modrých karet (bezmála tři čtvrtiny všech modrých karet v Evropské unii).
Přijetím nové právní úpravy cílí Česká republika na zatraktivnění modrých karet, čímž přiláká zahraniční vysoko kvalifikované pracovníky, a to zejména do odvětví, ve kterých je dlouhodobě nedostatek pracovních sil.
Níže přinášíme přehled hlavních změn
Dále je zapotřebí zmínit, že novelou zákona nebyla snížena minimální hranice hrubé měsíční nebo roční mzdy sjednané mezi zaměstnavatelem a žadatelem v pracovní smlouvě, která musí odpovídat minimálně 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy v České republice. Dle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí činí průměrná hrubá roční mzda v České republice pro období od 1. května 2023 do 30. dubna 2024. částku 484 236 Kč.
Chystáte se žádat o modrou kartu v Německu?
Pokud bychom porovnali například aktuální znění české a německé legislativy týkající se podmínek k získání modré karty, dojdeme k závěru, že jejich právní úprava je v obou státech téměř totožná, viz shrnutí níže.
Německé úřady rozhodují o vydání modré karty ve lhůtě do 5 - 6 týdnů a správní poplatek za podání žádosti činí v rozmezí od 100 do 140 EUR dle jednotlivých oblastí.
V případě jakýchkoli dotazů k tomuto tématu se neváhejte obrátit na autory článku. Rádi Vám budeme s touto problematikou nápomocni.