Petr Němec | 10.9.2024
Zneužití práva v daních – pozitivní rozsudkyDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
V roce 2021 došlo ke zvýšení částky daňového zvýhodnění na děti, kterou může poplatník uplatnit v rámci snížení daňové povinnosti k dani z příjmů fyzických osob. Tento článek se zabývá podmínkami pro jeho uplatnění, a to i v případech, kdy jsou rodiče daného dítěte rozejití, rozvedení, či ve sporu.
Dle § 35c zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), má poplatník nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti, a to ve výši:
1) Poplatníkovy příjmy dle § 6 nebo § 7 ZDP musí přesáhnout alespoň šestinásobek minimální měsíční mzdy. Za rok 2022 tedy minimálně 97 200 Kč.
2) Nezaopatřené dítě musí s poplatníkem sdílet společně hospodařící domácnost. Za společnou domácnost se dle § 21e ZDP rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně hradí náklady na své potřeby.
3) Tuto slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů. Poplatník uplatňující tuto slevu musí doložit, že druhý z poplatníků žijící s dítětem ve společné domácnosti, neuplatňuje toto zvýhodnění v rámci svého daňového přiznání (doložit čestné prohlášení druhého z rodičů).
Pro poplatníky žijící odděleně je rozhodující podmínkou sdílení společné domácnosti, tzn. pokud je dítě při rozvodu svěřeno do péče jednoho z rodičů, bude nárok na uplatnění daňového zvýhodnění náležet jemu (stejně tak připadne nárok na uplatnění tomu z rodičů, u kterého dítě bydlí a který o dítě pečuje – nezáleží tedy na trvalém bydlišti – v případech, kdy soud ještě nerozhodl o svěření do péče).
Pokud je dítě svěřeno do střídavé péče, je na dohodě obou rodičů, kdo zvýhodnění uplatní. Existuje i možnost uplatnit zvýhodnění v poměrné výši. Pokud tedy dítě žije ve střídavé péči, můžou se jeho rodiče dohodnout za kolik měsíců který z nich daňové zvýhodnění uplatní. Tato dohoda by měla být písemně sepsána.
Uplatnění této slevy není povinné, a tak v případě, kdy se rodiče nedohodnou, nemusí uplatnit slevu žádný z poplatníků. V případě, že jeden z poplatníků nesouhlasí s tím, aby sleva propadla, může podat žalobu o určení, že sleva na dani na vyživované dítě náleží jednomu z rodičů (žaloba o určení společně hospodařící domácnosti).
Žaloba se podává v místě bydliště žalovaného a je nutné zaplatit soudní poplatek ve výši 2 000 Kč. K žalobě je nutné doložit:
Jak již bylo zmíněno výše, rozhodující podmínkou pro uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě je sdílení společné domácnosti. V případě, kdy rodič s dítětem nežije, připadá nárok na uplatnění daňového zvýhodnění druhému rodiči, a to i v případě, že druhý rodič přispívá na dítě výživné. O platby výživného není možné jakkoliv snižovat základ daně, či daň samotnou.
Vyživovaným dítětem se rozumí nejen vlastní dítě, ale i osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vlastní vnuk, nebo vnuk druhého z manželů. Daňové zvýhodnění tak může uplatnit prarodič. Taková situace často nastává, pokud rodiče nedosahují minimálního příjmu na uplatnění slevy.
Autor: Roman Burnus, Valérie Kovářová