Martin Hahn | 8.10.2024
Pilíř 2 – Někteří hříšníci z EUDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Martin Valentovič | 4. Května 2021
Společnosti provozující svoji ekonomickou činnost v České republice mají v průběhu roku řadu zákonných povinností. Některé z nich to mají s vykazováním a dalšími povinnostmi ještě složitější, pokud patří do skupiny společností nebo pokud zastávají pozici mateřské společnosti. Jednou z oblastí, kterou by mateřské společnosti neměly opomíjet, je sledování výše režijních (nepřímých) nákladů souvisejících s držbou podílu v dceřiné společnosti. Důvodem je povinnost mateřské společnosti posoudit náklady (výdaje) související s držbou podílu v dceřiné společnosti, v rámci přípravy daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob, jako náklady daňově neuznatelné v souladu s ustanovením § 25 odst. 1 písm. zk) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
Pro účely tohoto ustanovení se případné režijní (nepřímé) náklady související s držbou podílu v dceřiné společnosti omezují výší 5 % příjmů z podílů na zisku vyplácených dceřinou společností, pokud společnost neprokáže, že skutečná výše těchto režijních (nepřímých) nákladů je nižší. V této souvislosti si dovolujeme upozornit, že dle zmíněného ustanovení je právě společnost osobou, která musí prokázat skutečnou výši režijních (nepřímých) nákladů a také hodnověrným způsobem předmětné náklady identifikovat, vyčíslit a opřít je o příslušné podklady, nikoliv správce daně.
Tuto skutečnost také potvrdil ve svém rozhodnutí Nejvyšší správní soud České republiky (dále také jako „NSS“), č. j.: 3 Afs 170/2019 – 27 ze dne 11. ledna 2021, ve kterém se mimo jiné zabýval otázkou prokazatelnosti skutečné výše režijních (nepřímých) nákladů spojených s držbou podílu v dceřiné společnosti. NSS ve svém odůvodnění uvádí následující:
V návaznosti na výše uvedené lze shrnout, že dostatek důkazních prostředků a řádné vyčíslení nákladů mateřské společnosti souvisejících s držbou podílu v dceřiné společnosti by měly být důležitou součástí evidence mateřské společnosti v případě, že se rozhodně nestanovit tyto náklady („paušálně“) ve výši 5 % příjmů z podílů na zisku vyplácených dceřinou společností. V opačném případě se společnost vystavuje vysokému riziku doměření daně ze strany správce daně.