
Veronika Hohnová | 8.4.2025
Judikatura v oblasti převodních cen: Rozsudek 7 Afs 31/2024–27 (RR Donnelley Czech s.r.o.)Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
| 23. Června 2014
Stejně tak jako jsme vás v jednom z předchozích čísel informovali o sestavení daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob, v tomto čísle se zaměříme na právnické osoby. V případě, že jste poplatník, který má uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo poplatník, kterému zpracovává a podává daňové přiznání daňový poradce nebo advokát (plná moc udělená daňovému poradci nebo advokátovi byla uplatněna u místně a věcně příslušného správce daně před uplynutím lhůty pro podání daňového přiznání, tj. do 31.3.2014) podáváte daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob v zákonné lhůtě do šesti měsíců po uplynutí zdaňovacího období tj. do 1.7.2014.
V následujícím textu se zaměříme na porovnání formuláře daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob aktuálního zdaňovacího období roku 2013 s formulářem platným pro minulé zdaňovací období (zdaňovací období roku 2012). Formulář za zdaňovací období roku 2013 č. 25 5404 – vzor č. 24 je například dostupný na stránkách Finanční správy pod následujícím odkazem.
Z výše uvedeného můžeme shrnout, že oproti předchozímu formuláři se formulář k dani z příjmů právnických osob pro zdaňovací období započatá v roce 2013 nijak výrazně nezměnil. Za jedinou „varovnou“ změnu lze považovat uvádění údaje o tom, zda se v daném období uskutečnily transakce mezi spojenými osobami. Odtud již zbývá jen krůček k vykazování typů transakcí a jejich objemu, které byly v daném období uskutečněny mezi spojenými osobami, tak jak je tomu například u našich sousedů na Slovensku. Doporučujeme tedy na tuto oblast zaměřit zvýšenou pozornost a prověřit, zda má vaše společnost zpracovánu řádnou transfer pricingovou dokumentaci.
A pokud se vám nepodaří splnit své povinnosti včas, jistě vás potěší, že sankce pro opozdilce budou mírnější než v předchozích letech. U pokuty za opožděné podání daňového přiznání došlo ke změnám ve prospěch daňových poplatníků. Pokuta je standardně stanovena ve výši 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení (maximálně 5 % stanovené daně), popř. 0,01 % stanovené daňové ztráty (maximálně 5 % stanovené daňové ztráty). Ustanovení § 250 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád bylo s účinností od 1.1.2014 doplněno o odstavec 7, ve kterém je uvedeno, že výše pokuty za opožděné tvrzení daně je poloviční, pokud:
V případě, že budou obě tyto podmínky splněny, správce daně musí snížit pokutu za opožděné podání daňového přiznání na polovinu, to znamená, že daňový subjekt o toto snížení pokuty nemusí žádat.
V případě, že je vaše daňová povinnost nulová a ani jste nevykázali daňovou ztrátu, neměla by vám v případě pozdního podání daňového přiznání finančním úřadem být vyměřena žádná minimální sankce. Jinak je tomu však v případě, kdy daňový subjekt se správcem daně nespolupracuje, zde zůstává zachována známá „pětistovka“. Jedná se zejména o případy, kdy k podání daňového přiznání nedošlo vůbec, a to ani po výzvě správce daně k podání daňového přiznání.
V případě, že vás toto téma zaujalo, neváhejte nás prosím kontaktovat.