Matyáš Hlaváček | 8.10.2024
Soudní dvůr k otázce ručení při rozdělení společnostiDaně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.
Olga Králíčková | 13. Února 2024
Nejznámější Chat GPT je tu s námi už přes rok a umělá inteligence se pomalu dostává do všech sfér běžného života. Dlouho na sebe nenechal čekat ani jeden z prvních soudních sporů řešených před českým soudem. Městský soud v Praze se pod sp. zn. 10 C 13/2023 zabýval žalobou mimo jiné na určení autorství k obrázku vytvořenému umělou inteligencí. V předmětném sporu žalobce tvrdil, že dal umělé inteligenci zadání „vytvoř vizuální zobrazení dvou stran, které podepisují obchodní smlouvu ve formálním prostředí například v komerční místnosti nebo v kanceláři advokátní kanceláře v Praze. Ukaž pouze ruce.“ Výsledkem byl obrázek, který užil žalovaný na svých webových stránkách.
Žalobci se během dokazování nepodařilo prokázat, že on je skutečně tím, kdo pokyn umělé inteligenci zadal a soud byl nucen rozhodnout, že tedy nebyl v postavení, aby žalobu mohl podat, a žaloba byla zamítnuta. Zajímavější je ovšem to, co soud uvedl nad rámec rozhodnutí. Podle autorského zákona může být autorem díla pouze fyzická osoba, kterou umělá inteligence v žádném případě není. Zadání žalobce, které mělo být podkladem pro obrázek, bylo spíše námětem díla či eventuálně myšlenkou, které však samy o sobě nejsou autorským dílem dle autorského zákona. Obrázek tedy nejen, že není autorským dílem žalobce, ale není autorským dílem vůbec.