GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

| 14. Září 2017

Jihočeská vesnice vyhrála spor se státem

Sdílet článek:

Slyšeli jste někdy o vesničce Střelské Hoštice? Že ani nevíte, kde leží? Tak jste na tom stejně jako já. Jenže tahle vesnice se zapíše tučným písmem do dějin naší republiky. Soudila se státem a vyhrála! Přelomový rozsudek, který vydal nejvyšší soud, ale může způsobit ve finanční sféře poměrně velké zemětřesení.   

Hned vám vysvětlím, v čem spočíval soudní proces. Vesnice se rozhodla prodat svoji nemovitost. Slovo dalo slovo a obchod proběhl ke spokojenosti obou stran, jak prodávající, tak i kupující. Až potud bylo všechno v pořádku. Problém nastal v okamžiku, kdy došlo k placení daně. Strakoničtí úředníci požadovali po obci platbu daně vypočtenou z celkové částky včetně DPH. To se hoštickým nelíbilo, a protože se s finančním úřadem nedohodli, zažádali o rozseknutí jejich sporu soud. Tři roky trvalo dokazování, vysvětlování a ověřování. Rozhodl až Nejvyšší soud. Dal za pravdu hoštickým! V odůvodnění rozsudku uvedl, že se jedná o majetkovou daň a i přesto, že DPH je součástí kupní ceny, nepředstavuje majetek. Proto není možné daň vypočítat z ceny včetně DPH. Převodce by tímto způsobem danil nejen svůj zisk z převodu majetku, ale také sumu, kterou vyinkasoval stát a která se fakticky nestala jeho majetkem.

A tak zatímco se radní ve Střelských Hošticích radují, úředníkům finančních institucí se orosila čela.

Daňoví experti se vyjádřili ve smyslu, že tato situace se může týkat stovek až tisíců plátců DPH, kteří postupovali při placení daně z prodeje nemovitosti stejně. Právníci k tomu ještě dodávají, že tito plátci mají možnost podat dodatečná daňová přiznání a požadovat přeplatek na dani zpět.

Pokud firmy zažádají o vrácení přeplatků na dani, bude muset stát vytáhnout z kasy několik desítek milionů korun. Odborníci jdou ještě dál a uvádějí, že tento rozsudek bude mít dopad daleko širší dopad. Je možné, že poplatníci daně z nabytí nemovitosti zaplatili státu za období 2014 až 2016 celých 30 miliard korun, které vůbec platit nemuseli a teď budou požadovat jejich vrácení. V tomto období existovala možnost, že daň ve výši 4 % z kupní ceny nemovitosti zaplatí kupující nebo prodávající. Dnes už musí ze zákona uhradit daň z převodu hradit kupující.

Týká se to zrovna vaší firmy? Podrobnosti najdete v článku Milana Koláře Jihočeská vesnice vyhrála se státem spor o tři tisíce korun.

Přelomový rozsudek se nedávno týkal také sportovců, kteří v daňové správě vystupovali jako umělci. Doporučuji si přečíst podrobnosti v článku Tomáše Plešingra Zdanění sportovců. Já například jsem sportovec amatér a dokopat se dvakrát týdně do posilovny je kolikrát umění. Jsem já sportovec nebo umělec?