GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

David Pirner | 12. Dubna 2022

Nejhorší možné scénáře v politice a ekonomice s Davidem Pirnerem

Sdílet článek:

Proč se politika a ekonomika vždy připravují na ten nejhorší možný scénář? Ať už je řeč o klimatické krizi, nebo o počtu nakažených covid-19, nařízení se řídí našimi nejhoršími odhady. Je zdravé eliminovat rizika ze společnosti? Důvody a souvislosti v oblasti řízení rizik ve firmách nám dnes představí David Pirner, managing partner Grant Thornton Czech Republic. 

Dnešním tématem jsou důvody, proč se vždy politika i ekonomika připravuje na ty nejhorší možné scénáře. Klimatická změna, inflace, energetická krize, válka na Ukrajině, zapomněl jsem na něco?

Za mě tam určitě patří i covid, změny v odběratelsko-dodavatelských řetězcích globálně, volatilita některých investičních nástrojů, například kryptoměn, může být pro někoho zásadní. Těch vlivů je spoustu.

Davide, proč se vždy politika i ekonomika připravují na ten nejhorší možný scénář? Je přece veřejným tajemstvím, že v rámci klimatické krize existuje celá řada scénářů vývoje do roku 2100, přičemž ale ten mezinárodní panel pro klimatickou změnu počítá pouze s nejhorším možným scénářem. S takovým, který říká, že emise budou i nadále stoupat a opatření proti emisím se nijak zásadně neprojeví. Na základě tohoto scénáře přijímáme opatření, která jsou tím pádem velmi drakonická a velmi nákladná. Stejný případ je covid krize, kdy víme, že se v současné době vláda připravovala až na 200 000 nově infikovaných každý den, přičemž v realitě ten vrchol byl 50 000. Nicméně připravili jsme se na 200 000, tomu odpovídala veškerá opatření z hlediska testování, karantén, zásob a dalších opatření. To vše představuje obrovské náklady, které se ukazují, že byly vynaloženy zbytečně.

Když pominu psychologické důvody, které určitě dávají smysl, tak bych se nejprve opřel o tu ekonomiku. Když si vzpomenu na svá školská léta nebo na dobu, kdy jsem pracoval na finančních trzích, tak vím, že to nejdůležitější, co všichni řeší, je prediktabilita. Aby výsledky firmy naplnily očekávání investorů a ekonomů.

Poslouchejte dále...

 

Odebírejte náš podcast: