GT News

Daně, účetnictví, právo a nejen to. Všechny klíčové novinky pro váš byznys.

David Pirner | 22. Února 2022

Energetická krize s Davidem Pirnerem

Sdílet článek:

Máme za sebou naprosto výjimečné měsíce z pohledu vývoje cen energií. Jaká jsou očekávání do budoucna a poučení z toho, co nás zatím potkalo? Jsou nové ceny udržitelné a jak se vyvine evropský průmysl? Dnes vítáme v našem podcastu Davida Pirnera, managing partnera Grant Thornton Czech Republic.

Poslední měsíce byly z pohledu vývoje cen energií naprosto výjimečné. Jaký je ten důvod, Davide?

Výjimečnost je hlavně v tom, že energie nebo elektřina je komodita jako každá jiná, její cena je tvořená nabídkou a poptávkou. Je zjevné, že ty poslední měsíce začala poptávka výrazně převyšovat nabídku. Důvodů je několik. Bezpochyby tady máme dlouhodobý trend, který můžeme nazvat green deal, dekarbonizace, změny vyvolané obavou z klimatických změn. Tento trend samozřejmě tlačí na to, že energetický mix se bude postupně zúžovat. Některé zdroje, které jsou dnes považovány za špinavé, nebo ty, které příliš zatěžují klima nebo enviromentální systém, tak se z mixu vyloučí. To znamená, že bude menší nabídka. Poptávka vs. nabídka logicky tlačí dlouhodobě cenu směrem nahoru.

Další věc, o které se spekuluje, je mechanismus povolenek, které mohou znamenat, že komodita neslouží jenom k normálnímu obchodu, ale slouží k určitým spekulacím. Může se stát, že někdo bude obchodníkem na tomto trhu a vyvolá tak krátkodobé výkyvy.

Dále poslouchejte... 

Odebírejte náš podcast: