• Úvod
  • Témata
  • Digitalizace a jak (pokud) ji COVID-19 uspíšil?

Digitalizace a jak (pokud) ji COVID-19 uspíšil?

Petr Horák | 19.10.2021 | Novinky

Manager v Grant Thornton Advisory Petr Horák se zamýšlí nad digitalizací v souvislosti s pandemií. Digitalizace je spolu s umělou inteligencí a 5G sítěmi jedním z témat nadcházející konference „Česká republika – průmyslová velmoc 2028?“, která se uskuteční 10.11. od 8 hodin na Výstavišti Brno v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu, na kterou bychom vás tímto rádi pozvali.

Digitalizace prorůstá prakticky celým okolním světem. To samé platí o COVID-19. V souladu s modus ponens pak platí, že COVID-19 má vliv na digitalizaci. V tomto případě je to přímá úměra. COVID se objevil, projevil a digitalizace akcelerovala. Pokud nenastane energetická katastrofa, už s námi digitalizace zůstane. COVID bohužel patrně také.

Jsem poradce. Můj pracovní život se skládá ze schůzek, kde se ptám a pečlivě poslouchám, z času kdy přemýšlím, z času kdy prezentuji a přesvědčuji, kdy cestuji a z času kdy spím. Rodina a záliby jsou v pracovním týdnu vtlačeny mezi. Tohle se ale dá říci o spoustě profesí. Proto si odvažuji tvrdit, že nejen mě, ale všem chybí v životě veličina, která je tak necitlivě opakovaně zmiňována v druhé větě odstavce = ČAS. Všichni spěcháme, protože nestíháme. A zároveň všichni spěcháme, abychom následně čekali a pak zase museli spěchat. Před COVIDEM jsem to bral jako fakt, který prostě je a hotovo.

Pak přišel COVID se svou omezenou možností přemísťování a osobní komunikace. Musel jsem improvizovat. Neúspěšně jsem improvizoval telefonicky, mailem. Když to nešlo, začal jsem improvizovat novými řešeními, aplikacemi ZOOM, Microsoft Teams aj. A ono to šlo. Sice špatně, ale šlo. Do té doby, než lidstvo vymyslí přemísťování v prostoru nebo přenos myšlenek, nebudeme mít nic jiného. 

To jsme rozebrali jednu oblast digitalizace, komunikaci. Od komunikace je kousek k informacím. K jejich sběru, evidenci a hlavně jejich využití. V této oblasti opět COVID akceleroval standardizaci již dříve navržených postupů a již vytvořených nástrojů. Dneska už nutně nemusíme kontrolovat olej v obráběcích strojích. Stroje, stejně jako auta, hlásí nedostatek oleje, tupý řezný nástroj a některé si samy zavolají údržbáře (prediktivní údržba). V mnoha společnostech digitalizace nahrazuje pomalý, relativně nespolehlivý a hlavně chybějící lidský faktor v řídících procesech, zatím pouze zřídka s využitím nástrojů umělé inteligence. O významu kolaborativní robotiky ani nemluvím.

Myslím, že v relativně blízké budoucnosti budeme zataženi do digitalizace úplně všeho. Začne to sdílením úplně všeho a samonakupujícími lednicemi. Průmysl se začne vylidňovat. Část populace se přesune do poskytování služeb a část populace bude tyto služby konzumovat. Pokračovat to bude ve vzájemném celosvětovém digitálním online hlídání dodržování green politiky. Protože se životní prostředí bude stále zhoršovat, zavřeme se doma a místo nás po světě budou chodit naši avataři. Avataři s doplněnou umělou inteligencí přijdou na to, že je brzdíme. Pak dostanou pocit, že je ohrožujeme. Skončí to třeba podle scénáře filmu Matrix, nebo nejmenované knihy o zániku civilizací.

Vraťme se ale o krůček zpět. Konference „Česká republika – průmyslová velmoc 2028?“ se zaměřuje na otázku digitální transformace v pocovidové době a na následné datové propojování firem, které vede ke zvýšení efektivity vzájemné mezinárodní spolupráce. Konference se bude věnovat definici strategických záměrů rozvoje ČR i případovým studiím o úspěšných řešeních a postupech. Těšit se tak můžete na využití umělé inteligence ve ŠKODA AUTO, proběhne diskuze na téma evoluce digitálních systémů – od ERP k AI a 5G sítím, náměstek MPO pro digitalizaci a inovace Petr Očko představí nástroje financování pro implementaci nových technologií a spoustu dalšího. 

Více informací o konferenci a registrační formulář naleznete na www.cr2028.cz. Při nákupu vstupenky využijte kód „CR2028GT“ a získáte slevu na vstupenku, která je platná nejenom pro vstup na konferenci, ale i veletrh, který se koná v týdnu od 8.11. 

Podobné články

Jiří Dvořák | 27.7.2021 | Novinky

Co je nového v dotacích?

Současná doba je poměrně turbulentní v mnoha oblastech a svět dotací není výjimkou. Kromě samotného faktu, že mezi lety…

Jiří Köhler | 16.6.2021 | Novinky

Snazší orientace v kompenzacích. Nový portál bezplatně…

Poradenská skupina Grant Thornton spustila na začátku června ve spolupráci s Prahou 11 portál www.czcovid.cz pro…

Zbyněk Bolcek | 15.6.2021 | Novinky

Pomoc pro podnikatele: nově vznikající Centrum provozní…

České firmy brzy získají místo, kam se budou moci obrátit o pomoc s optimalizací výrobních, obchodních a…